Ústne zdravie je pre nás všetkých mimoriadne dôležité. Dôvodov je viac. V prvom rade pri zanedbanej starostlivosti môžu vzniknúť mnohé komplikácie, ktoré sú spojené s ústnym zdravím. Práve preto by sme sa mali o naše zuby starať každý deň.

Pravdepodobne to pozná každý z vás. Stres pred návštevou zubára rozhodne nie je nič nezvyčajné. Musíme vám však povedať to, že tento lekár vám rozhodne nechce zle, práve naopak. Chce vám pomôcť, a preto je dôležité chodiť na pravidelné preventívne prehliadky k zubárovi. Dospelí ľudia raz ročne, deti a tehotné ženy dvakrát za rok. Samozrejme, pri akomkoľvek probléme je nutné navštíviť zubného lekára.

Remineralizácia zubov môže pomôcť

Viete ako vzniká zubný kaz? Faktorov je viac. V prvom rade ide o častú konzumáciu sladkých produktov, následne zanedbanie ústnej starostlivosti a oslabenie zubu. Zubný kaz sa vytvorí aj v priebehu jedného roku. Dochádza k odbúravaniu minerálov zo skloviny a preto by ste mali pouvažovať aj nad zákrokom, akým je remineralizácia zubov. Pri tomto zákroku dochádza ku navráteniu všetkých stratených minerálov zo skloviny, vďaka čomu sa váš zub posilní.

Tento zákrok sa vykonáva v rámci dentálnej hygieny, ktorú by ste mali podstúpiť aspoň dvakrát za rok. Dentálny hygienik vás naučí správne sa starať o zuby, pričom sa naučíte používať aj vhodné pomôcky k ústnej starostlivosti.

Konzumujte vhodné potraviny

Ako dobre viete, konzumácia sladkého stav vašej ústnej dutiny len zhoršuje. Práve preto by ste mali konzumovať výlučne potraviny s neutrálnym pH, ktoré neoslabujú vaše zuby. V tomto prípade sa neodporúčajú jesť sladkosti a piť sladené nápoje.

Pozor na skrytý cukor. Ten sa nachádza v potravinách, o ktorých by ste na prvý pohľad nepovedali, že sú sladké. Ide napríklad o šunku, kečup alebo pečivo rôzneho druhu. Piť by ste mali najmä čistú vodu.