Brusnice by sme smelo mohli zaradiť medzi superpotraviny. Notoricky známe sú predovšetkým z ľudového liečiteľstva ako pomocník pri problémoch súvisiacich s močovými cestami. Sú naozaj takým zázrakom?

Možná ste si až doteraz mysleli, že pravá brusnica je tá naša, ktorá je asi 20cm kríčkom a odborníci ju identifikujú pod latinským názvom Vaccinium vitis-ideea. Ale tou pravou je naopak klikva, latinsky Vaccinium macrocarpon, teda veľkoplodá severoamerická brusnica. Tá prináša úžitok už mnoho storočí a jej liečivé účinky používali už pôvodní obyvatelia amerického kontinentu. Už tí, a pozdejšie aj novodobí osadníci Ameriky, využívali brusnicu kvôli jej schopnostiam pomáhať pri infekciách, dezinfikovať, ale taktiež konzervovať rôzne potraviny.

Hlavné účinky brusnici dávajú proanthocyanidiny

Tieto látky majú antibakteriálne účinky. Dokážu chrániť sliznicu tým, že zabraňujú baktériám, aby sa nej uchytili. Takto sa vyplavujú aj z močových ciest bez toho, aby sa tu zachytili a spôsobili zhoršovanie stavu. Preto sa dnes ani lekári nebránia tomu, aby ako doplnkovú liečbu k medikamentóznej antibiotikami odporučili aj brusnice. Tie dokážu byť tiež prevenciou a zabraňujú návratu infekcií močových ciest a chronickým problémom či rôznym komplikáciám.

Brusnice však dokážu ešte viac

Sú považované za veľmi silný antioxidant so schopnosťou potlačiť v zárodku zápal. Obsahujú tiež užitočné vitamíny a minerály, predovšetkým vitamíny C, A, E, zaujímavú zmes minerálov, už zmienené antioxidanty a vlákninu. Pomáhajú pri problémoch so zažívaním. Fungujú proti hnačkám, ale súčasne sú močopudné, takže môžu pomáhať s odvodnením. Sú kontrolórom cholesterolu a znižujú hladinu toho zlého. Znižujú riziko vzniku aterosklerózy, ale tiež kardiovaskulárnych chorôb. Pomáhajú aj proti vredom. Zabraňujú baktériám Helicobacter pylori, aby sa uchytili na žalúdočnej stene a spôsobili žalúdočné vredy.

Ako brusnice užívať?

Čerstvé brusnice sú málo dostupné. Často si ich naviac potrebujeme prisladiť, aby boli pre nás požívateľnými. Ideálnou formou je preto výživový doplnok s brusnicami. Pod názvom Brusnice ho ponúka český výrobca, spoločnosť Naturvita. Kúpite ho v online lekárni Pilulka.sk.