Nespoliehajte sa na poctivosť konkurencie a využite všetky prostriedky na ochranu vlastných produktov alebo služieb. To sa vám mnohonásobne vráti. Ušetríte si nervy aj nemalé finančné prostriedky. Straty, ktoré by vám mohli spôsobiť nekalé konkurenčné praktiky, sú zbytočné. Pýtate sa, ako to urobiť? Radi vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

Najlepším prostriedkom na zabránenie zneužitiu vašej značky je ochranná známka. V minulom storočí, najmä v hospodársky rozvinutých krajinách, sa s rozvojom výroby a predaja tovaru objavil problém plagiátorstva. Preto bol zavedený register, v ktorom si výrobcovia mohli zaregistrovať svoje ochranné známky a chrániť ich tak pred zneužitím. Časom sa registre začali zavádzať aj v iných krajinách a dnes táto ochrana tovaru a služieb funguje na medzinárodnej úrovni. To, že je značka zapísaná v registri ochranných známok, spoznáte podľa veľkého R v kruhu hneď za tovarom.

Ako funguje ochranná známka?

Pre registráciu ochrannej známky platia určité pravidlá. Jasne sa uvádza, že ochranná známka musí byť schopná grafického znázornenia. Preto je vhodné poradiť sa s odborníkmi o tom, ako by mal konkrétny návrh ochrannej známky vyzerať pri registrácii. Ďalším krokom registrácie je kontrola podobnosti s existujúcimi ochrannými známkami. Akákoľvek podobnosť je neprijateľná. Ak úrad nezistí žiadne nedostatky, proces ukončí a nová ochranná známka je zaregistrovaná, a teda chránená.

Koľko stojí ochranná známka?

Náklady na registráciu ochrannej známky závisia od rozsahu jej územnej platnosti. Ak podnikáte len na domácom trhu a neplánujete expandovať do iných krajín, zaplatíte približne 300 EUR. Ochrannú známku si však samozrejme môžete zaregistrovať aj v iných krajinách. buď individuálne, alebo v rámci celej Európskej únie. O registráciu môžete požiadať sami na príslušných úradoch alebo využiť služby spoločností, ktoré sa touto problematikou zaoberajú a celý proces registrácie ochrannej známky vybavia za vás.

Využite túto možnosť a ochráňte svoje živobytie. Uvidíte, že sa vám to v budúcnosti mnohonásobne vráti.