Fotiť s bleskom alebo bez? Otázka, na ktorú profesionálny fotograf pozná odpoveď a začiatočník ju hľadá. Blesk patrí medzi rozhodnutia, ktoré musí fotograf urobiť, aby výsledná fotografia vyzerala čo najlepšie. Ak nemáte s fotením skúsenosti, môže sa pokojne stať, že vami zachytený objekt na fotke nebude vyzerať tak, ako by ste si priali.

  1. Používanie blesku počas slnečného dňa

Blesky sa nepoužívajú len v noci, práve naopak. Používame ich aj počas jasných slnečných dní. Slnko môže fotenie značne skomplikovať. Určite  ste sa s niečím podobným stretli aj vy. Ak fotíte ľudí, často majú tmavý tieň pod nosom, očami aj na brade. Niekedy stačí pridať potrebnú dávku svetla, blesku, kvôli rovnováhe so slnečným svetlom a kvalitná fotografia je na svete.

  1. A čo elektrické osvetlenie?

Ak  nie je osvetlenie v miestnosti dostatočné a objekt, ktorý ste sa rozhodli na fotografii zachytiť, nie je dobre viditeľný, pouvažujte o použití blesku.

  1. Keď je objekt osvetlený svetlom z okolia zozadu

Hlavný zdroj svetla, ktorý osvetľuje objekt, sa nachádza priamo za ním. Pokiaľ hľadáte spôsob, ako vytvoriť rovnomerne exponovanú fotografiu, práve blesk môže byť tým správnym riešením.

  1. Oblohu zahalili mraky

Jasné pozadie niekedy vyvoláva podexponovanie objektu, aj v prípadoch, kedy je zamračené. Problém môžete vyriešiť softboxom, ktorý usmerní tok svetla a pomôže vám vytvoriť fotografiu podľa predstáv.

  1. Začiatok a koniec dňa

Počas západu a východu slnka, obloha žiari farbami, ktoré sú niekedy tak jasné, až „prežiaria“ objekt, ktorý ste sa rozhodli odfotiť. Ak nastavíte expozíciu na oblohu, objekt bude podexponovaný, pokiaľ expozíciu nastavíte na objekt, farby v pozadí budú dominovať a výsledná fotografia nebude vyzerať tak, ako ste chceli. S bleskom farby vyvážite. A fotený objekt bude s pozadím v symbióze.

Premýšľate nad zakúpením fotoaparátu a foto príslušenstva? E-shop AQT .sk vám ponúka špičkové kúsky, vďaka ktorým, s trochou technickej zdatnosti a talentu, vytvoríte skutočne neobyčajné fotografie.

Napsat komentář