Pri zariaďovaní nových priestorov sa mnohí z vás pozastavia nad tým, aké by to bolo keby vzorované tapety zladíme so vzorovanými alebo jednoduchými závesmi. Hľadáte riešenia, čo by bolo lepšie, aby celkový dojem izby nepôsobil rušivo. Predstavíme vám tipy ako na to ísť, aby ste dosiahli pekný efekt.

Aké závesy voliť k tapetám

Výber vhodných typov závesov a tapiet môže byť niekedy náročný. Prečo to tak je? Jednak si možno veľa ľudí netrúfne podstúpiť takúto radikálnu zmenu alebo skrátka je tak obrovský výber vzorov, farieb a ich kombinácií, že sa častokrát v tom môžete stratiť. Odporúčame vám použiť váš inštinkt a aký dojem bude miesto na vás vytvárať. Väčšinou sa hladké závesy využívajú k vzorovaným tapetám, aby ste predišli rušivému efektu interiéru.

Závesy sú dnes vyrábané od výmyslu sveta, čiže z veľkého výberu sa určite dá vybrať aj za pomoci odborníka na dizajn, či jednoduchej pomôcky akým je farebné koliesko s 3 spektrami farieb (studené, teplé, neutrálne). Pomocou tejto pomôcky ľahko rozpoznáte protiľahlé farby, ktoré k sebe pasujú a naopak neladia.

Ako vybrať vhodné tapety

Trh s tapetami ponúka najčastejšie geometrické, kvetinové tapety, či tapety inšpirované prírodou. Dajú sa veľmi ľahko aplikovať na nosnú stenu a v prípade nutnosti ich viete aj ľahko sňať zo steny jednoduchým odlepením. No ak si neviete poradiť ani s týmto, veľmi ľahko si nájdete odborníka, ktorý vám tapetu aplikuje bez problémov na vybrané steny.

Najčastejšie geometrické vzory, ktoré sa dnes využívajú sú rôzne kľukaté pruhy (Chevron), esovité krivky s 2 oblúkmi (Ogee), súvislé línie ohýbajúce sa späť do seba (Grey Key) alebo rady kosoštvorcov (Harlekýn). Napríklad aj také klasické geometrické vzory, ktoré pozostávajú z pravidelne sa opakujúcich tvarov, pôsobia v interiéri veľmi moderne. Všetky vzory sa dajú pekne nakombinovať, avšak pozor na to, aby ste ich neprekombinovali, pretože by to pôsobilo chaoticky. Odporúčame voliť jednoduchšiu cestu a vybrať si 1 druh tapety na stenu, aby ste sa vyhli prípadnému sklamaniu.