Pravdepodobne ste už neraz počuli o optických kábloch. Ide o zariadenia, ktoré využívajú optické vlákno. To je uložené priamo v ich vnútri. Vďaka tomu je umožnený dátový prenos, a to pomocou modulovanej svetelnej vlny.

Optické káble dokážu uskutočniť dátový prenos bez toho, aby to nebolo rušené externými faktormi. To klasický elektrický prúd nedokáže. V súčasnosti sa optické káble používajú na digitálny prenos zvukového signálu a obrazu. Zároveň sú skvelým riešením aj na prenos iných dát. Optické káble si máte možnosť dnes zakúpiť aj vy. Pri výbere sa však zamerajte na niekoľko dôležitých faktorov. Medzi tie patrí, predovšetkým, aj druh optického kábla. Existuje ich hneď niekoľko, no o tom si povieme v nasledujúcich riadkoch tohto článku.

Aké sú druhy optických káblov?

Keď si budete vyberať optické káble, myslite na to, aký druh potrebujete. Tie sa odlišujú v rôznych smeroch. Existujú aj koaxiálne káble, ktoré sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Vo všeobecnosti platí, že optické káble sa rozlišujú na základe vnútornej geometrie, materiálu či vidovej štruktúry. Zmeny môžu nastať aj v prípade indexu lomu či konektora. Čo sa týka materiálu, za najviac účinné sa považujú sklenené optické vlnovody. Je to z toho dôvodu, že dokážu uskutočniť prenos dát vysokou rýchlosťou, vďaka čomu je prenos až na veľké vzdialenosti.

Ako vybrať optický kábel?

Keď si vyberiete konkrétny druh optického kábla, mali by ste myslieť aj na ďalšie dôležité parametre. Ide napríklad o dĺžku kábla, pásmo, ale aj cenu. Nie je dobré, ak pri výbere týchto produktov šetríte, aj napriek tomu, že nejde o finančne náročné produkty. Preto radšej investujte viac, oplatí sa to.

Zároveň by ste si mali vybrať aj spoločnosť, od ktorej si optické káble zakúpite. Je to veľmi dôležité, pretože by ste si mali zaobstarať tieto prvky od firmy, ktorá je známa kvalitou pri výrobe.