Automobilový priemysel dostáva v poslednom období jednu ranu za druhou. Po kauze nemeckej automobilky sa odštartovali diskusie o znečisťovaní životného prostredia a ovzdušia práve výfukovými plynmi. Automobily sú suverénne najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia. Viaceré automobilky to berú na vedomie a začínajú projektovať nové modely automobilov, ktoré budú poháňané elektromotormi. Elektromotory sú dôležité súčasti áut, ktoré majú za úlohu znižovať emisie.

Ako fungujú elektromotory?

Elektromotory sú na prvý pohľad komplikované zariadenia, ktorým málokto rozumie. Jedná sa o zariadenie, ktorého úlohou je premieňať elektrickú energiu na mechanickú prácu. V opačnom princípe fungujú alternátory, ktoré poháňajú autobatérie v autách. Aby elektromotory fungovali, využívajú elektromagnetizmus, čiže vzájomné priťahovanie a odpudzovanie elektromagnetov. Aby sme lepšie pochopili, čo to vlastne ten elektromagnetizmus je, predstavte si ho ako vzájomné silové pôsobenie elektromagnetických polí vytváraných elektrickými vodičmi, ktorými preteká elektrický prúd.

Ak sa elektromotory začínajú kaziť a nie sú 100% spoľahlivé, je potrebné kúpiť funkčné elektromotory.

Keby sa pozrieme na ponuku elektromotorov, máme možnosť si vybrať z elektrických motorov na rotačnom princípe a z netočivých elektromotorov. Každý jeden elektromotor sa skladá z dvoch častí: zo statora (pevná, nepohyblivá časť elektromotora) a z rotora (pohyblivá časť motora). Každá táto súčasť elektromotora zabezpečuje jeho plynulý chod, preto keby nastalo akékoľvek poškodenie jednej časti, je potrebné elektromotor vymeniť.

Automobily s elektromotormi, čiže elektromotory sú s vodíkovými autami budúcnosť automobilového priemyslu. Myslite na životné prostredie a na vzduch, ktorý dýchame a investujte práve do takéhoto auta s funkčným elektromotorom.

Napsat komentář