Brikety dodávajú o 50% viac tepla než drevo. Majú tiež účinky environmentálne, pretože sú vyrobené z odpadového dreva, ktoré produkuje nábytkárske odvetvie alebo iný priemysel pracujúci s drevom. Spaľovanie dreva je obecne považované za nízko uhlíkovú alternatívu k fosílnemu palivu, pretože stromy absorbujú uhlík pri svojom raste. Úspory uhlíka sú teda viac než 80%, ak zohľadníme životný cyklus stromov.

Ako sa brikety vyrábajú?

Výrobcovia brikiet vezmú piliny a ďalšiepodrvenédrevo. Na vytvorenú zmes je aplikovaný tlak. Okrem tlaku na materiál pôsobí aj vysoká teplota, vďaka čomu sa vylučuje lignín, ktorý je obsiahnutý v dreve,piliny sa spájajú dohromady a vytvoria zhutnený materiál – drevenú briketu. Brikety majú rôzne tvary, záleží od výrobcov. Hodia sa do kozubov, krbov, kachlí aj pecí. Čo sa dĺžky horenia týka, jedna briketa môže horieť aj 4 hodiny.

A čo ich skladovanie?

Drevené brikety sú čistejšie a jednoduchšie sa ukladajú, pretože zaberú len polovicu priestoru. Skladovať by ste ich, samozrejme, mali na suchom mieste. Navyše, brikety netreba ich nijako pripravovať, prinesú vám vysoký komfort a ani sami nebudete veriť teplu, ktoré vám dodajú.

Brikety sú lepšou alternatívou ako drevo aj z hľadiska funkčnosti vášho kozuba či pece

Výrobcoviakachlí odporúčajú spaľovaťdrevo s obsahom vlhkosti menej než 20%. Čo sa obsahu vlhkosti väčšiny brikiet týka, ten sa pohybuje niekde pod 10 %. To znamená, že sa brikety spaľujú lepšie a spôsobujú menšie problémy s komínom a dymom.

Keď sa brikety spália, zanechajú len približne 1% svojho pôvodného objemu v podobe popola, čo znamená, že kozub nemusíte vyprázdňovať tak často, ako by to bolo v prípade iného materiálu.

Okrem drevených brikiet môžete siahnuť aj po nočných briketách, ktoré vydržia horieť až 10 hodín.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *