Vyskočená či tiež vysunutá platnička, správne hernionovaná medzistavcová platnička či hernia disku je problém, ktorý trápi mnohých z nás. Dá sa však riešiť pomerne jednoduchým zákrokom.

Ak sa platnička uvoľní, vytlačí sa do okolitého priestoru. Tento stav sprevádza bolesť, ktorá vzniká tlakom na tkanivá okolo, na spinálny nerv či dokonca na miechu. Pociťovať tak môžeme nielen nepríjemnú bolesť, ale aj necitlivosť končatín či ich tŕpnutie. Bolesť však nemusíme pociťovať priamo v mieste hernionovanej platničky. Často vystreľuje do končatín, do rúk aj nôh, niekedy aj do ďalších častí tela. Až pri tlaku na okolie chrbtice poznáme, že problém pravdepodobne vychádza od chrbtice.

Odstrániť bolesti spôsobené vyklenutou platničkou sa dajú takmer okamžite

Jednoduchý zákrok spočíva v drobnom reze, cez ktorý špecialista vysunutú platničku odstráni. Pacient sa bolesti platničky zbaví takmer ihneď, a to aj keď nešlo o akútny bolestivý stav, ale o chronickú bolesť.

Samozrejmosťou tohoto algeziologického zákroku, teda zákroku zameraného na liečbu bolesti, je dokonalá diagnostika problému. Diagnóza sa stanoví na základe výsledku ultrazvukového či röntgenového vyšetrenia. Do miesta predpokladaného problému sa vpichuje malá dávka anestetika, aby sa potvrdilo zdrojové miesto bolesti.

Pokiaľ je príčina bolesti spôsobená zápalovou reakciou, je možné podávať kortikoidy do bolestivých miest. Inou metódou je rádiofrekvenčná ablácia.

Existuje prevencia proti vyskočenej platničke?

Určite je dôležitá dostatočná pohybová aktivita. Strnulosť a nedostatok pohybu vedú k zhoršeniu hybnosti tela a sú dôsledkom rôznym ochorení chrbtice. Problém si ale dokážeme privodiť aj neúmernou záťažou chrbtice pri práci a predovšetkým zdvíhaním ťažkých bremien. Častou príčinou býva tiež nadmerná fyzická aktivita pri športe, či trebárs preťaženie chrbtice pri nerozcvičenom a nezahriatom tele.Trápia vás bolesti platničky? Zákrok je jednoduchší, než s myslíte

Vyskočená či tiež vysunutá platnička, správne hernionovaná medzistavcová platnička či hernia disku je problém, ktorý trápi mnohých z nás. Dá sa však riešiť pomerne jednoduchým zákrokom.

Ak sa platnička uvoľní, vytlačí sa do okolitého priestoru. Tento stav sprevádza bolesť, ktorá vzniká tlakom na tkanivá okolo, na spinálny nerv či dokonca na miechu. Pociťovať tak môžeme nielen nepríjemnú bolesť, ale aj necitlivosť končatín či ich tŕpnutie. Bolesť však nemusíme pociťovat priamo v mieste hernionovanej platničky. Často vystreľuje do končatín, do rúk aj nôh, niekedy aj do ďalších častí tela. Až pri tlaku na okolie chrbtice poznáme, že problém pravdepodobne vychádza od chrbtice.