Koberce nájdete takmer v každej domácnosti. Niektoré ich využívajú ako náhradu podlahovej krytiny, v iných koberec plní skôr estetickú funkciu a dopĺňa zvyšok interiéru svojím štýlom a farbami. Aj koberce sa vyznačujú niekoľkými zaujímavými vlastnosťami či faktami, o ktorých ste zaiste nemali ani poňatia.

Najstarší koberec na svete

Najstarším kobercom je oslavovaný koberec Pazyryk. Koberec má viac ako 2000 rokov a bol nájdený v roku 1940 v hrobke na južnej Sibíri.

Päťsekundové pravidlo je obyčajný mýtus

Počuli ste už o tom, že jedlo môžete zdvihnúť zo zeme a zjesť, pokiaľ na nej nebolo viac ako 5 sekúnd? Ide o výmysel. Baktérie totiž môžu žiť na kobercoch až 4 týždne. A vďaka “mikrobiálnej adhézii” sa okamžite prenesú na potraviny. Konkrétne hovoríme o baktériách ako Salmonellatyphimurium, Campylobacter čiSalmonellaenteritis, ktoré vám spôsobia črevné aj žalúdočné ťažkosti.

História červeného koberca

Červený koberec nebol výmyslom celebrít. Pôvodne sa totiž používal pri slávnostných podujatiach, ktorých sa zúčastňovali lídri a politici. Prvýkrát sa objavil v diskusii počas Agamemnonu v roku 458 pred Kristom.

Najdrahší koberec

Najdrahší koberec, ktorý sa kedy na svete predal, stál celých 33,8 milióna dolárov.

Údržba kobercov

Ak udržujete koberec čistý tým správnym spôsobom, môžetevylepšiť kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti! Je to preto, že koberec zachytáva prach a alergény, a keď sa vyčistí detailne, častice sa nevylúčia naspäť do ovzdušia.

Európa a prvý koberec

Prvé koberce priniesol do Európy Alexander Veľký v priebehu 3. storočia pred naším letopočtom, keď sa vrátil z bitiek v Perzii.

Čo sa druhu kobercu týka, môžete siahnuť po meranom koberci a použiť ho ako podlahovú krytinu. K dispozícii máte rôzne materiály a vzory. Druhou možnosťou je kusový koberec, ktorý doladíte k dreveným parketám, vinylovej podlahe aj linoleu a slúži skôr ako dekorácia.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *