Od 1.1. 2018 nastúpilo do platnosti nové nariadenie upravujúce vyplácanie doplatkov za lieky. Ako funguje po novom systém doplatkov za lieky a aké zmeny prináša?

Ceny liekov nie sú práve najnižšie, čo mnohým ľuďom spôsobuje vrásky na čele. Problémom sú najmä poplatky za lieky, ktoré musia platiť zdravotne postihnuté osoby, prípadne osoby na starobnom dôchodku. Pre takýchto ľudí sú mnohé lieky, ktoré najčastejšie potrebujú, hradené zo zdravotného poistenia. Na poplatkoch za lieky sa však podieľa aj poistená osoba, a to do výšky spoluúčasti. Začiatok roka 2018 so sebou priniesol dve hlavné zmeny v doplatkoch za lieky. V prvom rade sa doplatok za lieky nevzťahuje už len na lieky, ale aj dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky, čo je zmena, ktorú väčšina z nás ocení. Druhou zmenou je úprava výšky limitu spoluúčasti, ktorá sa u držiteľov ZŤP znižuje na 12 eur, u starobných dôchodcov sa zvyšuje na 30 eur a u detí do 6 rokov na 10 eur.

Bez žiadostí a bločkov

Častou otázkou ľudí je, ako vieme zistiť, aké lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Tieto údaje nájdete na stránkach ministerstva zdravotníctva. Každopádne, pri kúpe liekov si treba dávať pozor na cenu liekov. Limit spoluúčasti vymedzuje maximálnu cenu, ktorou sa poistenec podieľa na sume za lieky. Môže byť 0 eur pri deťoch do 6 rokov s ťažkým zdravotným postihnutím, 10 eur pri deťoch do 6 rokov, 12 eur pri ZŤP a 30 eur pri poberateľoch starobného dôchodku. Po prekročení limitu spoluúčasti poisťovňa vyplatí doplatok za lieky, avšak vo výške ceny najlacnejšieho lieku, dietetickej potraviny alebo zdravotníckej pomôcky, ktorá je určená na vaše ochorenie. Výhodou je, že doplatok za lieky je vyplácaný automaticky, do 90 dní od skončenia štvrťroku, poistenci tak nemusia dokladať žiadne bločky z lekární alebo vypisovať žiadosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *