Kŕmenie psíka tým, čo nám zostalo od obeda alebo čo sme zabudli vyhodiť z chladničky, rozhodne nie je dobrý nápad. Nesprávne kŕmenie spolu s ďalšími dietetickými chybami môžu psíkovi spôsobovať tráviace ťažkosti. Dokonca môžu byť príčinou zhoršenia celkového zdravotného stavu či vyvolať chronické ochorenia. Ukážeme vám, ktoré chyby pri kŕmení sú najhoršie, ako aj to, ako ich napraviť.

1. Psíka kŕmite nepravidelne

Psy by mali dostať svoju porciu krmiva pravidelne, na tom istom mieste a vždy v tom istom čase. Samozrejme, pokiaľ to nie je možné, môžete použiť automatický dávkovač krmiva, ktorý sa o nakŕmenie vášho štvornohého kamaráta postará za vás. Nepravidelné kŕmenie má totiž často za následok poruchy trávenia, hladovanie psíkovi tiež neprospieva a nárazové kŕmenie predstavuje pre tráviaci trakt neprimeranú záťaž.

2. Psík má stále plnú misku

Pes nie je výkrmová ošípaná a kŕmenie „ad libitum“ (tzn. do vôle), môže mať často neblahé následky v podobe obezity a s ňou spojených zdravotných problémov. Pokiaľ má pes neustály prístup ku krmivu, je schopný nažrať sa „do zásoby“, čo znamená, že využíva obdobie hojnosti.

Robí tak, ako v prípade svojich divých predkov, pretože nevie, dokedy takáto situácia ešte potrvá. Keďže je však miska neustále dopĺňaná a majiteľ sa teší, ako jeho psíkovi chutí, pes nerušene priberá a priberá. Medzi najznámejšie plemená so sklonom k obezite patria hlavne labradorské retrievery a basety.

3. Krmivo pre psa je slané a korenené

Psík na rozdiel od človeka nepotrebuje, aby jeho krmivo bolo osolené a okorenené. To sa týka najmä zvyškov zo stola, ktoré bežne soľ i korenie obsahujú. Nejde len o to, že psíkovi takéto jedlo nemusí chutiť. Nájdu sa totiž aj jedinci, ktorí ho zhltnú s potešením. Problémom je to, že korenené a slané jedlá môžu psíkom spôsobiť ochorenie obličiek alebo zápal pankreasu.

4. Pes dostáva tepelne upravené kosti z hydiny

Hydinové kosti majú svoje špecifiká. Vtáčie kosti sú pneumatizované (duté), čo u vtákov výrazne znižuje ich telesnú hmotnosť a umožňuje im lietanie. Zároveň však takéto kosti predstavujú nebezpečenstvo pre psíkov. Úlomky z tepelne upravených kostí (varené, pečené) sú totiž veľmi ostré a môžu mať za následok perforáciu čriev. Riziko ich skrmovania spočíva aj v tom, že pri nadmernej konzumácii psom spôsobujú zápchu. Ak teda chcete skrmovať kosti, potom sú vhodné surové, najmä mäsité teľacie a hovädzie kosti.

5. Maškrty pre psov neslúžia len na odmeňovanie

Rozličné pochúťky pre psov sú naozaj skvelá vec, no len vtedy, ak ich používate s mierou. Nepoužívajte ich ako odmenu zakaždým, keď psík poslúchne povel. Pri výcviku sa rovnako osvedčí aj ústna pochvala, pohladenie či záverečná odmena hrou. Prekrmovanie maškrtami zvyšuje kalorický príjem zvieraťa a môže byť jednou z príčin, prečo psík nekontrolovateľne priberá.

6. Kŕmenie psa tesne pred prechádzkou alebo výcvikom

Bezprostredne po podaní krmiva pre psa by mal nasledovať odpočinok, ktorý je potrebný pre bezproblémové trávenie. Úplne najhoršie, čo môžete urobiť, je narýchlo vytiahnuť psíka na prechádzku, alebo ho nebodaj začať cvičiť aportovať a preskakovať cez prekážky. Najmä u psov veľkých plemien s hlbokým hrudníkom sa často vyskytuje torzia žalúdka, často vyvolaná práve nevhodnou aktivitou po kŕmení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *