Koberec – vhodná podlahová krytina do každého interiéru

Máte v pláne vymeniť vo vašom byte či dome staré podlahové krytiny za nové a neviete, ktorému typu dať prednosť? A čo takto koberec? Táto podlahová krytina patrí na trhu stále medzi najpríjemnejšie podlahové povrchy, ktoré vynikajú radom výborných vlastností. Prečo zvoliť koberec na miesto inej podlahoviny, aké sú jeho prednosti a ako vybrať ideálny koberec, sa dočítate v tomto článku.

Koberce v minulosti
Predtým sa koberce používali takmer v každej domácnosti. Postupom času začali vznikať ďalšie podlahové krytiny, ktoré sa stali populárne, a tak koberce začali byť nahradzované. Avšak aj cez tento vývoj sú stále koberce veľmi obľúbené, vďaka čomu si udržali svoju pozíciu na trhu. Na trhu je k dispozícii veľké množstvo druhov kobercov (napr. koberce metráž nebo behúne).

Prečo si vybrať koberec?
Mnoho ľudí v dnešnej dobe stále dáva prednosť kobercom pred inými podlahovými krytinami. Prečo? Koberce totiž majú veľa predností, ktoré väčšina ľudí na nich ocení. Koberce sú veľmi teplé a mäkké, dokážu tlmiť perfektne hluk, zlepšujú akustické vlastnosti a sú cenovo dostupné. V dnešnej dobe nie sú koberce už tzv. “lapačom prachu”, ale naopak, vďaka svojim antistatickým vlastnostiam prach odpudzujú. Koberec sa hodia najmä na položenie do detskej alebo obývacej izby.

Výber koberca
Ak ste sa rozhodli, že do svojho interiéru zvolíte koberec, odporúčame si pred kúpou ujasniť, či bude hlavnou podlahovou krytinou, alebo bude slúžiť ako dekorácia. Ak riešite každú korunu, odporúčame vyberať lacné koberce, v akciách sa totiž dajú kúpiť naozaj kvalitné kúsky.

Materiál koberca
Koberce sa dnes vyrábajú z najrôznejších materiálov, preto je dobré pri ich výbere zamerať sa na ich vlastnosti, ktoré sa medzi jednotlivými druhmi líšia.

Prírodné koberce
Koberce z prírodných materiálov vynikajú radom vlastností, ktoré každý ocení. Majú skvelé izolačné vlastnosti, sú príjemné na dotyk, odolné proti znečisteniu a po zaťažení sa dokážu regenerovať. Ich nespornou výhodou oproti syntetickým kobercom je schopnosť regulácie nadmernej vlhkosti a naopak ju v suchom prostredí dodať. Najčastejšie sa pri výrobe prírodných kobercov používajú materiály ako bavlna, vlna a prírodný hodváb.

Syntetické koberce
Syntetické koberce sú koberce vyrobené z umelých vlákien, konkrétne z polyamidu, polyesteru, polypropylénu alebo polyakrylu. Oproti prírodným kobercom sú tie syntetické za priaznivú cenu. Disponujú tvarovou stálosťou, antistatickými vlastnosťami, vysokou odolnosťou a ľahko sa s nimi manipuluje. Na úkor nižšej ceny, majú nižšiu životnosť.

Koberce z prírodných a syntetických vlákien
Koberce vyrobené kombináciou prírodných a syntetických vlákien prevzali všetky vynikajúce vlastnosti z oboch materiálov. Vďaka spojeniu prírodného i umelého materiálu vzniká vysoko odolný a pružný koberec.

Hustota a výška vlasov koberca
Pri výbere by ste okrem materiálu mali hľadieť na jeho hustotu a výšku vlasu, pretože práve tie určujú životnosť každého koberca. Všeobecne možno povedať, že čím je počet vlákien vyšší na meter štvorcový, tým je odolnosť vyššia. U výšky vlasu je to zase opačne. Čím nižší je vlas koberca, tým menej náročný na údržbu.

Kusový vs. celoplošný koberec
Pri výbere koberca možno vyberať medzi kusovým, alebo celoplošným. Celoplošné koberce plnia funkciu hlavnej podlahovej krytiny, lebo sú položené od steny k stene. Ich výhodami je jednotný vzhľad miestnosti, sú nenáročné na kvalitu podkladu, majú skvelú zvukovú a tepelnú izoláciu, znižujú hluk a poskytujú príjemný pocit pri chôdzi. Celoplošné koberce sú jednoduchšie na výmenu, možno ich teda častejšie obmieňať, a tak meniť vzhľad miestnosti.

Kusové koberce alebo behúne slúžia ako doplnok k hlavnej podlahovej krytine. Kusové koberce, okrem toho že esteticky dotvárajú interiér, chránia podlahu proti opotrebovaniu a spríjemňujú chôdzu po miestnosti. Behúne sa môžu použiť k celoplošným kobercom, ale aj iným druhom podlahových krytín. Najčastejšie svoje uplatnenie nachádzajú pod výraznými kusmi nábytku (napr. k posteli, sedacej súprave, pod jedálenský stôl atď.).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *