Na teplé letné počasie už môžeme len spomínať. V našich zemepisných šírkach sa začala jeseň a mnohí z vás sa už nevedia dočkať, kedy príde pani zima. Majitelia automobilov však majú hlavu v smútku. Autá musia pripraviť na zimu v najbližších týždňoch. V niektorých lokalitách už teraz v septembri prišli prvé náznaky zimy. Treba myslieť na prípravu auta na zimu a rezervovať si termín vopred. Ako teda pripraviť autá na zimu?

Začnite výmenou pneumatík

V priebehu mesiaca vás čaká prezúvanie pneumatík, preto ak ste minulý rok neboli spokojní s prezúvaním, odporúčame vám čím skôr si hľadať automechanika, ktorý vám prezuje pneumatiky. Nezabúdajte, že raz za čas je potrebné aj vyvažovať kolesá, preto ak ste to dávno nerobili, spravte to pri tohtosezónnom prezúvaní z letných pneumatík na zimné.

Skontrolujte si dezén zimných pneumatík a ak nebude vyhovovať, objednajte si nové zimné pneumatiky vhodnej veľkosti a zatiaľ si ich dajte na stojan na pneumatiky. Keď už bude robiť počasie problémy a termín vás bude tlačiť, objednajte sa na prezúvanie.

Ak vám ale bude robiť problémy prevodovka, objednávajte sa okamžite. Nové prevodovky je potrebné objednávať ihneď, aby vám ich v servise okamžite vymenili.

Vyčistite interiér

Odporúčame vám pred zimou vymeniť koberčeky za gumené rohože, ktorých údržba bude v zime jednoduchšia. Gumené rohože majú zdvihnuté okraje, čo zabráni prenikaniu vody, ktorá vznikla roztopením snehu, na čalúnenie podlahy v interiéri auta.

Nezabúdajte si poutierať aj prach z palubnej dosky a umyť okná (hlavne čelné sklo) z vnútornej strany.

Čo ešte treba urobiť pred zimou?

Stroje, v ktorých je potrebný priamočiary pohyb, sa nazývajú priamočiare mechanické pohony. Pre ich správne fungovanie je potrebné viesť pravidelné kontroly aj týchto dôležitých súčiastok strojov.

Tak, ako pri strojoch, ktoré používajú tieto pohony, tak aj u áut je potrebné okrem prezúvania a čistenia interiéru zaoberať sa aj tými „technickejšími záležitosťami“. V prvom rade vám odporúčame kontrolovať autobatérie, ktoré sa v zimných mesiacoch začnú kaziť. Predpokladaná životnosť batérie je cca. 5-6 rokov. Pre istotu si dajte skontrolovať aj alternátor, ktorý ak nebude pri dlhších trasách dobíjať batériu, máte problém. Auto jednoducho nenaštartujete.

Okrem toho skontrolujte stav bŕzd, doplňte nemrznúcu zmes a nachystajte si metličku a škrabku.

Napsat komentář