Batérie a kondenzátory sú v súčasnosti bežne používané a nachádzajú sa v množstve zariadení a spotrebičov. Keďže ide o bežne dostupný produkt, bolo by dobré aspoň vedieť, čo vlastne ten kondenzátor, či batéria je, ako funguje a kde sa dá bežne využiť.

Kondenzátory a batérie majú široké využitie a je jasné, že majú aj výhody a nevýhody. Dnes nájdete množstvo typov kondenzátorov a bateriek a môže sa stať, že si nebudete vedieť vybrať to správne. Ako a podľa čoho vyberať?

Batérie, alebo kondenzátor?

Pred tým než začneme porovnávať kondenzátor a batériu, potrebujeme vedieť, ako vlastne tieto produkty fungujú a kde sa využívajú. Začnime s kondenzátorom. Kondenzátor je vcelku jednoduchá súčiastka, ktorá sa dá veľmi jednoducho vysvetliť.Kondenzator je elektronická súčiastka, ktorej zásadnou vlastnosťou je elektrická kapacita. Konštrukcia je nasledovná: Medzi dve hliníkové fólie je vložený papier napustený elektrolytom. Dielektrikom je zlúčenina hliníka ktorá vznikne na povrchu elektródy vplyvom elektrolytu. Celok je zrolovaný a vložený do valcového hliníkového puzdra s dvoma vývodmi. Kondenzátor má preto veľmi vysokú elektrickú kapacitu. Kondenzátor má aj niekoľko podôb. Poznáme rozbehový kondenzátor, motorový kondenzátor a mnohé ďalšie. Na druhej strane existujú batérie. Tie sú v súčasnosti viac využívané. Batérie sú na rozdiel od kondenzátorov naplnené chemickou látkou. Tá dokáže udržať veľké množstvo elektrickej energie, no v porovnaní s kondenzátorom má nižšiu životnosť. To môže byť na dlhodobé použitie nevýhodné. Batérie majú veľa tvarov a typov. Najzákladnejšie sú tužkové batérie, ale existujú aj mikrotuškové batérie, mincové batérie, ploché batérie a gombíkové batérie. Na výber je strašne veľa typov a je preto na vás, ktorý typ si vyberiete. Porovnávať batériu a kondenzátor je kvôli množstvo výhod a nevýhod náročné. Ak chcete rýchly zdroj elektrickej energie, kondenzátor je skvelá voľba. Ak zase chcete malý zdroj elektrickej energie vyberte si batérie. Predsa len kondenzátor má v súčasnosti stále menšie využitie ako batérie no to sa môže v blízkej dobe zmeniť.

Využitie kondenzátorov

Kondenzátory aj napriek menšiemu využitiu, stále našli použitie v množstve priemyselných odvetviach. Základné využitia má hlavne v motoroch, kde sa nevyužívajú len obyčajné kondenzátory, ale aj rozbehové. Využitie majú aj v elektrických obvodoch, vďaka schopnosti rýchleho nabíjania. Používajú sa aj na filtrovanie jednosmerného napájacieho napätia. Malé kapacity sa využívajú na odstránenie vysokých frekvencií. Z toho vyplýva, že kondenzátor má využitie hlavne v strojoch, ktoré potrebujú veľké množstvo elektrickej energie. Nie je preto veľký rozdiel medzi strojmi s batériou a kondenzatorom.

Nečakajte a vyberte si kondenzátor aj vy!

Napsat komentář