Kontaktné šošovky sú jednými z najužitočnejších vynálezov, aké kedy vznikli. Ktorý typ šošoviek odporúča odborná verejnosť, aké sú ich výhody a ako vybrať tie najkvalitnejšie kontaktné šošovky?

Ľudí, ktorí majú problémy so zrakom, akosi stále pribúda. Je za tým moderná doba, v ktorej čoraz viac času trávime pred obrazovkami televízorov, počítačov a smartfónov? Alebo sa len zlepšila presnosť meraní odchýlok ľudského oka a výroby šošoviek? Ťažko povedať, trend je však jasný – takýmto tempom budeme okuliare musieť nosiť za niekoľko desaťročí úplne všetci. Je to ale zlé? Okuliare predsa mnohí vnímajú ako módny doplnok. Výnimkou nie sú ani falošné okuliare, ktorých účel je čisto estetický. Áno, okuliare sú veľmi dobrým módnym doplnkom, ktorý vie veľkou mierou ovplyvniť vzhľad človeka, iné je však mať okrasné okuliare, ktoré si môžete dať kedykoľvek dole a bez problémov bez nich vidieť a mať reálne okuliare, bez ktorých dobre nevidíte ani koniec vlastného nosa. Práve v tom spočíva problém okuliarov. V živote sú situácie, kedy sú okuliare mimoriadne nepraktické a najradšej by ste ich nemali. Ak však máte zrak pokazený a bez okuliarov dobre nevidíte, máte problém.

Záchranca – kontaktné šošovky?

Situácie ako hranie športov, pri ktorých hrozí kontakt s inými hráčmi, prípadne športov, pri ktorých dochádza k veľkým preťaženiam a prudkým pohybom, si vyžadujú praktickú náhradu za okuliare, ktorou sú kontaktné šošovky. Tie sa dajú využiť aj v mnohých iných životných situáciách, nielen pri športe. Kým kontaktné šošovky dlho patrili medzi veľmi drahú náhradu za okuliare, v dnešnej dobe už existuje veľa firiem, ktoré kontaktné šošovky vyrábajú, výber je tak väčší a ceny nižšie.

Jednodenné šošovky verzus dlhodobé šošovky

Pri výbere kontaktných šošoviek si môžete v zásade vybrať z dvoch možností – buď siahnete po jednodenných alebo týždňových, dvojtýždňových, respektíve mesačných šošovkách. Ako hovorí ich názov, jednodenné kontaktné šošovky sú určené len na jedno použitie, ráno si šošovky dáte do oka, večer ich vyberiete a zahodíte do koša. Ich výhodou je skutočnosť, že nemusíte navyše kupovať nie práve najlacnejší roztok, do ktorého by ste kontaktné šošovky v čase nepoužívania odkladali. Obávať sa netreba ani o to, že pri jednodenných šošovkách by ste vyhadzovali veľa peňazí doslova do koša. Jednodenné šošovky sa predávajú vo väčších baleniach a sú pomerne lacné. Dlhodobé šošovky zas vyžadujú kúpu spomínaného roztoku, do ktorého ich v čase nepoužívania odkladáte, aby zostali sterilné. Samozrejme, ich cena je vyššia v porovnaní s jednodennými šošovkami.

Odborná verejnosť radí – kupujte jednodenné šošovky

Dlhodobé šošovky sa môžu na prvý pohľad javiť ako jednoduchšie a výhodnejšie riešenie, opak je však často pravdou. Pri vyberaní a nasádzaní šošoviek sa totiž na šošovky a do oka dostávajú nečistoty a baktérie, ktoré môžu spôsobovať infekcie. Nehovoriac o tom, že dlhodobé šošovky časom strácajú svoje pôvodné vlastnosti, vydržia síce dlhšie, ku koncu svojho cyklu používania však už často nie sú tak dobré, ako na začiatku. Ich skladovanie v roztoku tiež nie je práve najpraktickejšie, predovšetkým, ak často cestujete. Jednodenné šošovky sú tak hygienickejšie a praktickejšie, nečudo, že ich odporúča mnoho odborníkov.

Kvalita za dobrú cenu

Na záver vám už tak ostáva len jediné – vybrať si jednodenné šošovky, ktoré budú čo najkvalitnejšie, zároveň však za dobrú cenu. Tu môžeme odporučiť značku Alcon a jednodenné kontaktné šošovky Dailies All Day Comfort. Ich zvlhčujúci systém, ktorý vylúči zvlhčujúcu zložku pri každom žmurknutí, zaisťuje vysoký komfort nosenia. Kontaktné šošovky Dailies All Day Comfort sú tým najlepším, čo na trhu jednodenných šošoviek aktuálne zoženiete. A pohodlný život bez okuliarov sa môže začať!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *