Zuby múdrosti sú asi najkomplikovanejšie zuby v našej ústnej dutine. Považujú sa za tretie stoličky. Rastú až nakoniec, keď už máme dávno všetky trvalé zuby. A prečo sú tak problematické?

Osmičky potrápia najviac

Objavujú sa často až v dospelom veku, najčastejšie medzi 18. a 20. rokom života. Preto sa im hovorí zuby múdrosti. Nie je netypické, že sa zub múdrosti prerezáva aj niekoľko rokov. To býva spojené s rôznymi príznakmi, ako sú vysoké teploty, bolesť v krku, bolesť uší, zápal mandlí, zdurené lymfatické uzliny, aj bolesť hlavy,

Problematické bývajú aj z ďalších dôvodov. Majú atypický tvar, vrátane koreňa, často sa nezmestia do ústnej dutiny a začínajú utlačovať ostatné zuby. Tiež sú náročné na hygienu, pretože sú horšie dostupné. Takmer sa k nim nedostaneme medzizubnou kefkou a problém je aj s tou normálnou. Sú častou príčinou rôznych zápalov a výskytu hnisavých ložísk.

Všetky tieto problémy sú nepríjemné a môžu byť príčinou zhoršenia stavu ostatných zubov, ale aj nášho zdravia. Veď sú to práve zuby múdrosti, kvôli ktorým nám musia byť dokonca predpisované antibiotiká. Čo s tým?

Na zub múdrosti chirurgicky

Riešením je chirurgický zákrok. Najčastejšie vám zubný lekár zuby múdrosti odporučí vytrhnúť. Vždy si ich nechajte trhať len na špecializovanom chirurgickom pracovisku. Trhanie zubov múdrosti je určite zložitejšie, než iných. Tieto služby ponúka košická stomatológia Aupark – Happydent.

Existuje ešte jedno chirurgické riešenie, ako zubom múdrosti a sebe pomôcť. Opäť ide o chirurgický zákrok. Volá sa dekapsulácia a dochádza uňho k uvoľneniu mäkkých tkanív okolo zubu múdrosti. Tým sa pre jeho trast vytvorí dostatočný priestor.

Kedy trhať a kedy nie?

Obvykle čo zubný lekár, to iný názor. Avšak obecne platí zásada, že lekári už nechcú zachraňovať osmičky s kazom. Pokiaľ zub správne rastie a je v poriadku, netrhajte. Ak však rastie šikmo, čo býva veľmi časté, nezostáva nič iné, než odborná extrakcia na stomatologickej chirurgii.

Napsat komentář