Existuje veľké množstvo ochorení, ktoré sa prejavujú opuchmi končatín. Avšak nemusíme trpieť práve srdcovým zlyhávaním či kardiomyopatiou, aby nás opuchnuté nohy potrápili. Naše dolné končatiny takto reagujú napríklad na vysoké teploty, na nevhodné topánky, ale opuchy sa objavujú aj pri nadváhe či v tehotenstve.

Keď za opuchy nôh môžu závažné ochorenia či tehotenstvo

Z chorôb, ktoré spôsobujú opuchy nôh najčastejšie, je určite potrebné zmieniť rôzne srdcové a cievne ochorenia, problémy s lymfatickým systémom a obecne problémy s pohybovým aparátom. Závažnou príčinou je tiež zlyhanie obličiek. Všetky tieto problémy je nutné riešiť s lekárom.

Tak trochu zmieriť sa s opuchnutými nohami musíme v tehotenstve. Trpí nimi až 75 % tehotných. Lieky v tehotenstve užívať takmer nemôžeme, a tak, pokiaľ nejde o opuchy z dôvodu hroziacej preeklampsie, je ich treba riešiť masážami, či napríklad aktívnejším prístupom k pohybu. Ak nám to zdravotný stav v tehotenstve dovoľuje, tak aj v pokročilých fázach tehotenstva.

Avšak existujú aj príčiny spojené s nezdravým životným štýlom

Nevhodný pitný režim, preťažovanie tela v horúčavách, sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, nevhodná obuv – to sú niektoré z príčin opakujúcich sa opuchov nôh. V jedle aj v pití by sme sa mali vyvarovať nadmerného solenia. Pozor aj na niektoré minerálne vody, ktoré obsahujú viac sodíku. Obuv by mala byť vždy pohodlná a dostatočne široká. Nevhodné sú príliš vysoké opätky, úzke špičky, ale škodiť môžu aj ponožky, ktoré príliš sťahujú nohy.

Ako pomôcť opuchnutým nohám?

Opuchnuté nohy sú nepríjemným problémom, ktorý je nutné riešiť. Nielenže sú neestetické a sťažujú nám život trebárs tým, že večer potrebujeme aj o viac ako o číslo väčšiu obuv. Môžu tiež viesť k vzniku kŕčových žíl, ktoré sú neskôr bolestivými, ale aj k problémom, pokiaľ sa u nás objaví diabetes 2. typu.

Tradične je ľudovým liečiteľstvom odporúčaný ako pomocník gaštan. Ako výťažok ho máte možnosť užívať v doplnku stravy Gaštan plus od českej firmy Naturvita (na Slovensko ho distribuuje Happytrade). Produkty od spoločnosti Natruvita predává tiéž Greenlike.sk.

Okrem toho je vhodné zvýšiť intenzitu pohybu. Vhodnými aktivitami sú svižné prechádzky či dokonca nordic walking, korčuľovanie, plávanie a bicyklovanie. Nebojte sa nohy správne polohovať, teda vyložiť si ich vyššie, aby krv z končatín odtekala jednoduchšie smerom k srdcu. Dôležitou je pohodlná obuv. Zatiaľ čo ponožky sťahujúce nohy vadia, pevné elastické pančuchy používané aj pri kŕčových žilách pomáhajú. Pomôžu tiež masáže.

TIP: Trápi vás vypadávanie vlasov, nekvalitné nechty a horšia kvalita pokožky? Skúste Biosil od Naturvita.