Echinacea je považovaná za všeliek a prírodné antibiotikum. Celým názvom echinacea purpurová (lat. Echinacea Purpurea) oficiálne prispieva k správnej funkcii prirodzeného obranného systému. Má priaznivý vplyv na horné dýchacie cesty a podporuje ich aj pri chladnom počasí. Upokojuje podráždené hrdlo a utišuje podráždené hlasivky a hrtan.

Bylinka echinacea sa používala už v starom indiánskom liečiteľstve. Využitie mala omnoho širšie, než sa dnes uvádza v oficiálnych odporučeniach schválených EU. Odvarom z tejto byliny sa liečili rany, hadie uštipnutie aj bodnutie hmyzom. Proti bolesti zubov sa odporúčalo žuvať koreň alebo list rastliny. V Európe sa bylina začala v lekárskych a liečiteľských kruhoch používať od polovice 19. storočia. Predovšetkým na liečbu žalúdočných problémov, kašľa, tiež pre čistenie krvi. Hitom sa však echinacea stala hlavne potom, čo boli objavené jej antibiotické účinky.

Echinacea purpurová ako prírodné antibiotikum

Rastlinka echinacea je považovaná za bylinu schopnú liečiť bakteriálne infekcie, ale dokonca tiež potlačovať tie vírusové. Obsahuje echinakosid, ktorý ničí mnohé baktérie, vírusy aj plesne. Proti chrípke podľa rôznych štúdií pôsobí rovnako dobre ako syntetické prípravky. Pokiaľ sa používa preventívne, znižuje pravdepodobnosť nachladnutia až o 58 % a dĺžku choroby skráti o 1,5 dňa.

Vnútorné aj vonkajšie použitie

Echinacea sa užíva vnútorne aj zvonku. Často sa používa ako tinktúra, tá však nie je vhodná vždy kvôli svojmu obsahu alkoholu. Lepšie je echinaceu užívať moderným spôsobom ako tabletky. Kvalitný výživový doplnok vyrába česká spoločnosť Naturvita – ide o koncentrovaný prírodný výťažok v tabletkách Echinacea 500 plus 60 tab. Predáva ho lekáreň Greenlike.sk. Obsahuje nielen extrakt z celej rastliny (Ecinacea purpurová 6:1), ale aj reishi (extrakt 20:1), kyselinu L-askorbovú, inulín a citrát zinočnatý. V tejto kombinácii a vzhľadom povolenému zoznamu zdravotných tvrdení, ktoré je možné uvádzať na potravinách podľa článku 13 ods. 3 nariadenia (ES) č. 1924/2006 sa tento výživový doplnok odporúča pre posilnenie imunity.

TIP: Posilnite aj svoje vlasy s prípravkom Biosil