Ak chodíte často do lesa, prípadne na turistiku, pravdepodobne sami dobre viete, aké nebezpečenstvo vám hrozí v podobe napadnutia medveďom. Ide o zvieratá, ktoré sú síce ohrozené, no na niektorých oblastiach sa vyskytujú vo väčšom množstve.

Chrániť sa pred útokmi medveďov rozhodne nie je nikdy na škodu, práve naopak. Vždy by ste mali mať po ruke napríklad sprej proti medveďom. Ten je vyrobený tak, aby dokázal v prípade potreby podráždiť oči a dýchacie cesty. Medveďa to tak odláka a nedôjde k napadnutiu. Takýto sprej na medvede by ste mali nosiť preistotu vždy so sebou. Nikdy predsa neviete, kedy dôjde k napadnutiu. Medveď sa môže vyskytnúť aj v oblastiach, kde predtým nebol nahlásený, preto je potrebné, aby ste boli dostatočne obozretní.

Dôležitá je rýchla reakcia

Samozrejme, ak sa k vám bude náhodou blížiť medveď, pravdepodobne budete vystrašení a v istom napätí. Aj napriek tomu by ste však mali zachovať chladnú hlavu a robiť všetky úkony rozumom. Žiadne prudké pohyby. Sprej na medvede je potrebné vytiahnuť v dostatočnom predstihu a reagovať rýchlo. Ak zasiahnete medveďa, toho to od vás odláka a vy sa tak vyhnete útoku a možnému nebezpečenstvu. Preto neváhajte a zaobstarajte si takýto sprej proti medveďom aj vy. Určite je to skvelé riešenie, pretože predsa len nikdy nemôžete vedieť, v ktorej oblasti sa medveď vyskytne. V súčasnej dobe sú totiž rozšírené po veľkej časti nášho územia.

Investujte do vyššej kvality

V každom prípade, ak sa rozhodnete pre kúpu spreju na medvede, určite by ste mali investovať do vyššej kvality, oplatí sa to. Je to najmä z toho dôvodu, že pri kúpe kvalitnejšieho produktu sú aj účinky silnejšie a zároveň efektívnejšie. Preto neváhajte investovať viac, prípadne sa zamerať na konkrétne zloženie a vlastnosti.